(pro meranti nelze použít bílou RAL 9016)
Barevný odstín oken pro jednotlivé druhy dřevin (smrk, meranti, borovice, dub) doporučujeme vybírat na místě ze vzorníku. U smrku možnost bílé barvy RAL 9016.
Dřevo je přírodní produkt, proto jednotlivé díly mohou vykazovat částečné barevné odlišnosti, přestože jsou ze stejné dřeviny. Také při povrchové úpravě provedené lazurou se mohou barevné odlišnosti objevit.
Povrchová úprava dřevěných oken a dveří musí odolávat různým zatížením, jak z exteriéru, tak i z interiéru. Z venkovní strany se jedná především o působení atmosférické, kam spadá teplo a UV záření, následně potom vlhkost, která se projevuje ve formě deště, mlhy a vzdušné vlhkosti. Další nebezpečné prvky pro povrchovou úpravu působící z venkovní strany jsou chemické, jako například kyselé deště, alkalické omítky, znečištění ovzduší; dále biologické, jako je napadení houbami a nakonec mechanické, kde mezi nejnebezpečnější patří poškození povrchové úpravy kroupami.
Z vnitřní strany působí na povrchovou úpravu vlhkost, ať už stavební nebo kondenzáty. Nelze opomenout ani mechanické působení, kdy vlivem změn vlhkosti dřevo pracuje, což klade vysoké nároky na pružnost lazurového filmu. Chemické působení se projevuje podle obsahu různých látek v dřevině, podle použitých lepidel, u biologického působení je zde opět nebezpečí napadení plísněmi a houbami, zejména při nedostatečném větrání. Cílem je zajistit prvkům dostatečnou míru ochrany proti všem výše uvedeným vlivům. Povrchová úprava se zpravidla skládá ze dvou základních vrstev.
Impregnační základ zajišťuje vzhledem ke svému polymerovému základu dokonalou impregnaci. Jeho další významnou předností je snadná a rychlá brousitelnost. U polymeru se po namočení nezvedne mnoho vláken, tato jsou při broušení spolehlivě oddělena od dřeva. Po ošetření přiznaných spár a příčných řezů následuje aplikace vrchní akrylátové silnovrstvé lazury, která zajišťuje ochranu proti UV záření a vysokou elasticitou i ochranu proti mechanickému poškození.
Barevný odstín sehrává velmi důležitou roli v ochraně proti UV záření. Světlejší barevné odstíny mají sníženou ochranu proti tomuto záření. Druh dřeviny ovlivňuje životnost povrchové úpravy zejména svým obsahem cizích látek. U jehličnatých dřevin je rozdílný obsah pryskyřic, např. borovice a modřín nejsou přímo vhodné pod tmavší barevné odstíny vzhledem k možnému výronu pryskyřice při zahřátí povrchu okna. Smrk je z tohoto hlediska vhodnou dřevinou, protože je na výskyt těchto látek velice chudý. Z listnatých dřevin je velice vhodné „červené“ meranti.
Důsledné ošetřování a péče o povrchovou úpravu u oken a vchodových dveří zajistí její dlouhodobou funkční ochranu. Velice důležité je po zabudování oken zajistit dobré odvětrání, aby ve fázi vysoké stavební vlhkosti nedošlo k poškození funkce okna. Především v novostavbách, kde stavební konstrukce ještě nevyschly, doporučujeme častěji přerušovaně větrat. K ochraně oken během stavebních prací musí být použity pouze lepící pásky odolné proti UV záření, které se současně snášejí s vodou ředitelnými akrylátovými laky. Pásky by neměly být na prvku instalovány déle, než 2 měsíce. K čištění oken se doporučuje používat pouze neutrální mýdla nebo víceúčelové čistící prostředky, v žádném případě nepoužívat agresivní látky jako rozpouštědlové čističe, práškové čističe nebo alkalické víceúčelové čističe. Aby byla zachována optimální ochrana povrchové úpravy a dřeva i přes často extrémní vlivy počasí a prostředí, doporučuje se používat k ošetřování ochranný produkt - balzám na dřevo. Tento prostředek se aplikuje 2x ročně – po mytí oken před a po zimě. Oživení povrchové úpravy, případně její renovace nebo opravy lze provádět pomocí renovačních lazur, které se již nanášejí na očištěný a lehce přebroušený povrch štětcem. Další informace sekci Návod k obsluze.